Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" icon

Пояснювальна записка до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)"НазваПояснювальна записка до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)"
Дата конвертації02.03.2016
Розмір42.4 Kb.
ТипПояснювальна записка
скачать >>>

Пояснювальна записка

до проекту Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України

(щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)


  1. Обгрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до статті 14, 18 Закону України “Про оренду землі”, договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

В частині другій статті 290 Господарського кодексу України міститься норма щодо недопущення оренди земельної ділянки без договору, укладеного в письмовій формі, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в установленому законом порядку.

Частиною 3 статті 93 Земельного кодексу України визначено, що оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - до 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.

Згідно зі статтею 210 Цивільного кодексу України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.

В пункті 7 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998. № 2073, зазначено, що договір оренди відповідно до законодавства повинен бути посвідчений нотаріально.

Пунктом 118 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 0.03.2004. № 20/5 передбачено, що договір оренди земельної ділянки укладається в письмовій формі і на бажання однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Договір оренди земельної ділянки на строк більше п'яти років підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню.

Таким чином, зважаючи на те, що в чинному законодавстві України немає єдиної позиції щодо необхідності здійснення нотаріального посвідчення договорів оренди землі, вважаємо за необхідне внести зміни до Господарського кодексу України та Закону України «Про оренду землі» з метою узгодження порушеного питання.

На нашу думку, для короткострокового договору оренди земельної ділянки є достатньо тільки його державної реєстрації. Реєструючий орган здійснює перевірку поданих документів на відповідність чинному законодавству, за результатами якої готує висновок. У разі, якщо висновок позитивний факт державної реєстрації засвідчується гербовою печаткою та підписом відповідної посадової особи, після чого договір реєструється в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.

Під час посвідчення договору оренди землі нотаріус також перевіряє договір на відповідність вимогам чинного законодавства, при цьому за посвідчення договору стягується 0,01 відсоток від грошової оцінки земельної ділянки. Тому для особи, яка укладає короткостроковий договір оренди є економічно не вигідним його нотаріально посвідчувати, тим більше, що договір набирає чинності з часу його державної реєстрації.

Запровадження єдиної позиції в чинному законодавстві України щодо необхідності здійснення нотаріального посвідчення договорів оренди землі також викладена в альтернативному законопроекті “Про внесення змін до Господарського кодексу України“ (щодо форми договору оренди землі) (реєстр. №1135 від 06.12.2007.), яким пропонується скасувати частини 2 та 3 статті 290 цього кодексу, оскільки земельні правовідносини не є предметом його регулювання.

Підтримуючи дану позицію, пропонуємо повністю виключити дану статтю в Господарському кодексі України та визначити випадки необхідності здійснення нотаріального посвідчення договорів оренди землі виключно у спеціальному законодавчому акті – Законі України «Про оренду землі», як це випливає з Земельного кодексу України.


  1. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України“ (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі) розроблено з метою усунення законодавчих суперечностей щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі.

Завданням цього законопроекту є нормативно-правове закріплення позиції щодо добровільності в питанні нотаріального посвідчення договору оренди землі у разі, якщо договір укладений терміном до п’яти років (короткостроковий договір), та обов’язкового нотаріального посвідчення довгострокового договору, укладеного на строк більший ніж 5 років.


  1. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Даним проектом пропонується внести зміни до частини 2 статті 290 Господарського кодексу України та до частини 1 статті 14 Закону України “Про оренду землі“.
4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами у даній сфері правового регулювання є Земельний кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України “Про оренду землі”.

Прийняття даного законопроекту не вимагає внесення змін до інших законодавчих актів.


  1. Фінансово-економічне обгрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України“ (щодо нотаріального посвідчення договору оренди землі) сприятиме розв’язанню проблемних питань, пов’язаних із нотаріальним посвідченням договорів оренди землі.

Народний депутат України Роман ТкачСхожі:

Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" iconПояснювальна записка до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)"
Відповідно до статті 14, 18 Закону України “Про оренду землі”, договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї...
Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" iconЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі) "
Відносини, пов'язані з орендою землі як засобу виробництва, регулюються Земельним кодексом України та іншими законами
Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" iconПояснювальна записка на ­­­­­­­­­­­­­­­­ 3 арк.; Порівняльна таблиця на 2 арк. Проект Постанови Верховної Ради України на 1арк
Закону України “Про статус народного депутата України“ вношу на розгляд проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих...
Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" iconЗакон УкраЇни Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)
У господарському кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №18, ст. 144)
Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" iconПроект вноситься народними депутатами України членами Комітету з питань аграрної політики
Про повернення на доопрацювання проектів законів “Про внесення зміни до частини першої статті 14 Закону України «Про оренду землі»”...
Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" iconЗакону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі) "
Оренда земельної ділянки без договору, укладеного в письмовій формі, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в установленому...
Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" iconВисновок комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо укладання договору оренди (суборенди) землі)
Пада 2015 року (протокол №37) на відповідність Конституції України проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України...
Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" iconПояснювальна записка до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів»
Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» (щодо реєстрації оренди (суборенди) та мінімального розміру річної...
Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" iconПояснювальна записка до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів»
Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» (щодо реєстрації оренди (суборенди) та мінімального розміру річної...
Пояснювальна записка до проекту Закону України \"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо нотаріального посвідчення договорів оренди землі)\" iconПояснювальна записка до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»
Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо запровадження прозорих механізмів продажу земельних...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©govuadocs.com.ua 2000-2015
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи