26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\

26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров'я?Назва26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров'я?
Дата конвертації20.07.2012
Розмір88.34 Kb.
ТипПитання
джерело

26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій  населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження і реабілітації здоров'я?


*Відповідь.

Медиками на протязі післячорнобильського періоду було розроблено рекомендації з профілактики та лікування захворювань з врахуванням груп потерпілих, дозових навантажень та шляху надходження радіонуклідів.

Лонгітудинальне спостереження за станом здоров'я учасників ліквідації наслідків аварії, потерпіли від гострої променевої хвороби (ГПХ), вказує на високий ризик реалізації онко-гематологічної патології і комбінованих форм імунодефіциту. У 1/3 хворих рецидивують радіаційні ушкодження шкіри. Променеві катаракти і судинна патологія очного дна, гіпотиреоз, органічна патологія нервової системи домінують в клінічній симптоматиці. Близько 90 % реконвалесцентов ГПХ є інвалідами 2 групи. Ефективність контрзаходів у групі реконвалесцентов ГПХ з профілактики стохастичних наслідків опромінення є вкрай проблематичною і сумнівною, а нестохастичних – більш ймовірною за умови регулярної підтримуючої терапії на госпітальному, амбулаторному і санаторно-курортному етапах і виключенні інших звичайних факторів ризику, що багато в чому залежить від особистої позиції постраждалих.

У населення встановлено зростання частоти раку щитоподібної залози та хронічних непухлинних захворювань.


^ Рекомендації з діагностики і лікування окремих видів патології у населення забруднених територій


Для профілактики захворювань серцево-судинної системи у здорових осіб за наявності факторів ризику проводяться наступні засоби первинної профілактики:

  1. контроль над факторами ризику;

  2. заходи щодо зміни способу життя: досягнення належної маси тіла (індекс маси тіла не вище 25 кг/м2); відмова від куріння, вживання алкогольних напоїв; зниження вживання хлориду натрію до 6 г/добу; достатнє вживання K, Ca, Mg; корекція порушень ліпідного обміну (рівень холестерину не вище 5,2 ммоль/л); корекція режиму праці та відпочинку; зниження ризику опромінення.

При граничній артеріальній гіпертонії; ішемічній хворобі серця: стенокардії, ФК 1; пролапсі мітрального клапану 1 ст. без мітральної регургітації та міксоматозної дегенерації додатково проводяться:

  1. повторні вимірювання артеріального тиску впродовж 4-6 тижнів, визначення і здійснення заходів щодо усунення факторів ризику артеріальної гіпертонії;

  2. зміна режиму харчування для корекції порушень ліпідного обміну;

  3. дієтичне лікування при помірній, середній тяжкості та тяжкій гіперхолестеринемії (5,2–7,8 і вище ммоль/л).

При гіпертонічній хворобі 1-2 ст.; хронічній ішемічній хворобі серця: стенокардії функціональних класів 1-2; перенесених в минулому інфаркті міокарду без ускладнень; пролапсі мітрального клапану не вище 2 ст.; наявність в анамнезі не більше 3-4 факторів ризику хвороб системи кровообігу профілактичні засоби проводяться на амбулаторному та стаціонарному рівнях. Вторинна профілактика включає в себе ступінчате використання медикаментозних заходів, а за необхідності – хірургічних втручань, здійснення реабілітаційних заходів із використанням усього арсеналу медикаментозних і немедикаментозних засобів.

Для профілактики загострень захворювань бронхолегеневої системи слід проводити наступні види профілактичних заходів:

  1. курси проти рецидивної терапії весною та осінню: лазольван 30 мг х 3 р/д. + есенціале 2 к. х 3 р/д. + ацетилцистеїн 600 мг/сутки + трентал 50 мг х 3 р/д. – 3–4 тижні;

  2. курси фізіотерапевтичних процедур (інгаляції, електрофорез);

  3. курси масажу грудної клітини;

  4. курси голко-рефлекторної терапії;

  5. санаторно-курортне лікування в спеціалізованих санаторіях південного берегу Криму.


Для профілактики захворювань органів травлення у практично здорових необхідне постійне раціональне харчування з харчовими добавками радіопротекторної дії (з вмістом пектинів, полі ненасичених жирних кислот, рослин-носіїв вітамінів А, С, Р, рослин багатих мікроелементами та мінеральними солями, продуктів бджільництва); відвари трав з радіопротекторними властивостями (посівний овес, солодка гола, кропива дводомна, оман високий, ехіноцея пурпурова, меліса лимонна, китайський лимонник, дикий цикорій та інші).

При значному зовнішньому опроміненні та інкорпорації радіонуклідів – прийом ентеросорбентів, гепатопротекторів, жовчогінних, сечогінних, вітамінів „Аєвіт”, сліпі зондування. При необхідності – госпіталізація, курс реабілітаційних заходів та санаторно-курортне лікування.

Для хворих проводять ті ж самі профілактичні заходи та диференційовані засоби в залежності від наявних захворювань. При хронічному гастриті із збереженою кислотоутворюючою функцією, дуоденіті, гастро дуоденіті, гастроезофагального рефлексу та діафрагмальної кили до курсів антихолінобактерної терапії, полівітамінів, прокінетиків, блокаторів шлункової секреції, холеретиків та холелітиків, сліпих зондувань та мінеральних вод Закарпаття (Луганська, Поляна, Поляна–Квасова, Поляна–Купель) весною та осінню додаються курси прокінетиків (10 днів), омепразол (14 днів) кожний квартал. При супутньому езофагіті добавляється олія шипшини, обліпихи, аєвіт, композиції з апіфіто-препаратів (медове желе на вітапектині з настоянками прополісу та ехіноцеї пурпурової та інші). При необхідності – курс лікування в стаціонарі, курс реабілітаційних заходів та санаторно-курортне лікування. При захворюванні на хронічний холецистит весною та осінню проводяться курси жовчогінного чаю, Трускавецької мінеральної води, сліпі зондування, 10-денні курси холеретиків, холелітиків, прокінетиків. При порушеннях біохемізму жовчі 1-2 місяці приймання урсодезоксихолевої кислоти (1-2 пігулки 1 раз в день на ніч) та есенціале-Н по 1 капс. 3 рази в день (20-25 днів). При загостренні курс лікування в стаціонарі, курс реабілітаційних заходів та санаторно-курортне лікування.

При виникненні виразки шлунку, виразки дванадцятипалої кишки, гастроєюнальної виразки, що відповідає третьому рівню стандарту здоров’я, весною та осінню проводять курси протирецидивного лікування: антихолінобактерні препарати, блокатори кислотної продукції, прокінетики, антиоксиданти, ферментні препарати, метилурацил, полівітаміни. Другий місяць – відвар лікарських рослин з протизапальною дією, жовчогінним ефектом. Третій місяць – мінеральні води Закарпаття. При загостренні – курс лікування в стаціонарі, курс реабілітаційних заходів та санаторно-курортне лікування.


Для профілактики психічних розладів та захворювань нервової системи у практично здорових використовується первинна профілактика нервово-психічних розладів, тобто контроль над факторами ризику.

При синдромі хронічної втоми, астенічному синдромі, вегетативних дисфункціях – крім засобів первинної профілактики, використовується вторинна профілактика – рання діагностика, своєчасне та ефективне терапевтичне втручання на початкових етапах нервово-психічних захворювання.

При межових нервово-психічних розладах у стадії компенсації та субкомпенсації крім первинної та вторинної профілактики проводять нейропсихіатричне лікування і реабілітацію: застосування психосоціальної моделі лікування із використанням усього арсеналу медикаментозних і немедикаментозних засобів; застосування сучасних принципів нейропсихофармакології із прагненням до монотерапії. Профілактика спрямована на запобігання рецидиву психічного захворювання, різних форм дефекту, патологічного розвитку особистості та соціальної дезадаптації. У випадку тяжких психічних захворювань – спеціалізовані психоневрологічні установи.


Для профілактики захворювань та станів ендокринологічної системи проводять щорічні поточні профілактичні огляди. При інсулинонезалежному цукровому діабеті, хронічному тиреоїдіті із транзиторним тиреотоксикозом; аутоімунному тиреоїдіті, ожирінні до щорічних оглядів додають періодичне реабілітаційне лікування. Крім вище зазначених профілактичних заходів можуть бути необхідними профілактичні огляди кілька разів на рік, щорічне профілактичне та періодичне стаціонарне лікування; при декомпенсації – тимчасового виведення із ЗВ та проведення стаціонарного лікування.


Для профілактики захворювань гемопоетичної системи проводять контроль за факторами ризику та комплекс реабілітаційних заходів в санаторіях загального профілю та реабілітаційних базах. При латентному дефіциті заліза, залізодефіцитній анемії та полідефіцитних анеміях в стадії ремісії після лікування показана реабілітація в спеціалізованих санаторіях. При лейкоцитозах; лейкопеніях; моноцитозах; еозинофілії; тромбоцитопенії; тромбоцитозах крім всього перерахованого, рекомендовано обстеження у відділеннях гематології при погіршенні показників крові.


Для профілактики захворювань органів зору рекомендований прийом вітамінів А та Е („Аєвіт”) по 1 капсулі двічі на день, 20 днів, 2 рази на рік. Для хворих використовуються заходи необхідні для лікування відповідної патології органів зору.


^ Оцінка ефективності проведених профілактичних заходів у населення територій, забруднених радіонуклідами, ЗВ базується на використанні інформативних клінічних, лабораторних, інструментальних критеріїв за якими були призначено проведення профілактичних заходів. Це є можливим тільки при конкретному контакті з лікарем, тому наводимо перелік медичних закладів, що надають медичну допомогу постраждалим за окремими видами захворювань:


Інформація щодо організацій, що надають лікувальну допомогу постраждалим на радіоактивно забруднених територіях


Гострі та хронічні променеві ураження


Науковий центр радіаційної медицини АМН України (дирекція - м. Київ, 04050, вул.Мельнікова, 53; клініка – пр.Перемоги 119/121. тел. 044-452-8192)


Інститут медичної радіології ім. С.П. Григор’єва (м. Харків, 61034, вул. Пушкінська, 82. Тел.8-0572-43-1542)


Лейкемія та інші захворювання крові


Науковий центр радіаційної медицини АМН України (дирекція - м. Київ, 04050, вул.Мельнікова, 53; клініка – пр.Перемоги 119/121. тел. 044-452-8192)


Інститут гематології та трансфузіології АМН України (м. Київ, 04060, віл. М. Берлінського, 12 тел. 440-2744)


Волинський обласний онкодиспансер (м. Луцьк, вул. Тимирязева, 1. тел. 03322-60759)


Житомирський обласний онкодиспансер (м. Житомир, вул. П.Комуни, 28/14. тел. 0412-379420)


Київський обласний онкодиспансер (м. Київ, вул. Боговутівська, 1. тел. 044-4831123)


Рівненський обласний онкодиспансер (м. Рівне, вул. Ж.Кюрі, 19. тел. 03622-26026)


Черкаський обласний онкодиспансер (м. Черкаси, вул. Мендєлєєва, 7. тел. 0472-470005)


Чернігівський обласний онкодиспансер (м. Чернігів, вул. Леніна, 211. тел. 04622-53167)


Київський міський онкоцентр (м.Київ, вул. Верховинна, 69. тел. 044-444-6818)


Рак щитовидної залози


Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка (м. Київ, вул. Вишгородська, 69. тел. 430-3694)


Волинський обласний онкодиспансер (м. Луцьк, вул. Тимирязева, 1. тел. 03322-60759)


Житомирський обласний онкодиспансер (м. Житомир, вул. П.Комуни, 28/14. тел. 0412-379420)


Обласний дитячий ендокринологічний центр (Житомирська область, Житомирський район, с. Зарічани)


Київський обласний онкодиспансер (м. Київ, вул. Боговутівська, 1. тел. 044-4831123)


Рівненський обласний онкодиспансер (м. Рівне, вул. Ж.Кюрі, 19. тел. 03622-26026)


Черкаський обласний онкодиспансер (м. Черкаси, вул. Мендєлєєва, 7. тел. 0472-470005)


Чернігівський обласний онкодиспансер (м. Чернігів, вул. Леніна, 211. тел. 04622-53167)


Київський міський онкоцентр (м.Київ, вул. Верховинна, 69. тел. 044-444-6818)


Раки інших локалізацій, у т.ч. рак молочної залози


Інститут онкології (м. Київ, 03022, вул. Ломоносова 33/43. тел. 266-7567)


Волинський обласний онкодиспансер (м. Луцьк, вул. Тимирязева, 1. тел. 03322-60759)


Житомирський обласний онкодиспансер (м. Житомир, вул. П.Комуни, 28/14. тел. 0412-379420)


Київський обласний онкодиспансер (м. Київ, вул. Боговутівська, 1. тел. 044-4831123)


Рівненський обласний онкодиспансер (м. Рівне, вул. Ж.Кюрі, 19. тел. 03622-26026)


Черкаський обласний онкодиспансер (м. Черкаси, вул. Мендєлєєва, 7. тел. 0472-470005)


Чернігівський обласний онкодиспансер (м. Чернігів, вул. Леніна, 211. тел. 04622-53167)


Київський міський онкоцентр (м.Київ, вул. Верховинна, 69. тел. 044-444-6818)


Непухлинні соматичні захворювання


Науковий центр радіаційної медицини АМН України (дирекція - м. Київ, 04050, вул.Мельнікова, 53; клініка – пр.Перемоги 119/121. тел. 044-452-8192)


Український спеціалізований центр радіаційного захисту населення (м. Київ, Пуща-Водиця)


Волинський обласний спеціалізований центр радіаційного захисту населення (м. Луцьк, пр. Грушевського, 21)


Рівненський обласний спеціалізований центр радіаційного захисту населення (м. Рівне, вул. 17 Вересня, 79)


Чернігівський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення онкодиспансер (м. Чернігів, вул. Шевченка, 160)


^ Порушення метаболізму та імунітету


Науковий центр радіаційної медицини АМН України (дирекція - м. Київ, 04050, вул.Мельнікова, 53; клініка – пр.Перемоги 119/121. тел. 044-452-8192)


Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка (м. Київ, вул. Вишгородська, 69. тел. 430-3694)


Обласний дитячий ендокринологічний центр (Житомирська область, Житомирський район, с. Зарічани)

Перший заступник генерального директора

ДУ «Наукового центру радіаційної медицини АМН України»;

лауреат Державної премії України,

доктор медичних наук, професор Д.М.БазикаСхожі:

26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\28. Скажіть будь ласка, чи проводиться аналіз психологічного стану проживаючих І працюючих на забруднених територіях?
Скажіть будь ласка, чи проводиться аналіз психологічного стану проживаючих І працюючих на забруднених територіях?
26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\Про розроблення соціальної програми забезпечення населення, яке проживає на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській аес, природним газом
Оров’я населення, яке проживає на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській аес, з метою...
26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\Закон України «Про порядок забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації» №1625 від 29. 11. 2006р. Перелік категорій одержувачів, у тому числі вразливих верств населення
Закон України «Про порядок забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими засобами реабілітації» №1625 від 29. 11....
26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\Пам'ятка про безкоштовне забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення
До технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечуються інваліди, діти-інваліди та інші окремі категорії населення через...
26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\Видача технічних та інших засобів реабілітації інвалідам
Ф. Януковича та відповідно до постанови уряду «Про затвердження Порядку забезпечення окремих категорій населення технічними та іншими...
26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення
З 5 квітня 2012 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України №321 „Про затвердження Порядку забезпечення технічними...
26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення
З 5 квітня 2012 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України №321 „Про затвердження Порядку забезпечення технічними...
26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\Наказ №282-л про проведення Всеукраїнського тижня планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я
Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації на період до 2015 року», а також з метою активації пропаганди здорового способу...
26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\Наказ №168 Про проведення Всеукраїнського тижня планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я в Донецькій області
Донецькій області Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період до 2015 року», враховуючи лист Міністерства охорони...
26. Що конкретно можуть порадити медики кожній з категорій населення, проживаючих на забруднених територіях, в плані збереження І реабілітації здоров\Наказ №168 Про проведення Всеукраїнського тижня планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я в Донецькій області
Донецькій області Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» на період до 2015 року», враховуючи лист Міністерства охорони...
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©govuadocs.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи