Верховний суд україни постанов а іменем україни icon

Верховний суд україни постанов а іменем україни



НазваВерховний суд україни постанов а іменем україни
Дата конвертації19.05.2012
Розмір90.67 Kb.
ТипДокументи
джерело




ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ20 лютого 2012 року м. Київ


Верховний Суд України у складі:


головуючого

Гусака М.Б.,


суддів:

Балюка М.І., Барбари В.П., Берднік І.С., Вус С.М., Глоса Л.Ф., Гошовської Т.В., Григор’євої Л.І., Гриціва М.І., Гуля В.С., Гуменюка В.І., Ємця А.А., Жайворонок Т.Є., Заголдного В.В., Канигіної Г.В., Кліменко М.Р., Ковтюк Є.І., Колесника П.І., Короткевича М.Є., Коротких О.А., Косарєва В.І., Кривенди О.В., Кривенка В.В., Кузьменко О.Т., Маринченка В.Л., Онопенка В.В., Охрімчук Л.І., Панталієнка П.В., Патрюка М.В., Пивовара В.Ф., Пошви Б.М., Прокопенка О.Б., Романюка Я.М., Сеніна Ю.Л., Скотаря А.М., Тітова Ю.Г., Шицького І.Б., Школярова В.Ф., Яреми А.Г., –



розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області (далі – ДПІ), управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області (далі – управління ПФУ) про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити дії,



в с т а н о в и в:


У травні 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати незаконними: дії ДПІ щодо видачі довідки про заробітну плату для нарахування пенсії державного службовця з надбавкою за вислугу років у розмірі 25 відсотків, відмову ДПІ включити в довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії та відповідно в заробітну плату матеріальну допомогу та видати довідку про заробітну плату станом на 1 січня 2006 року; а також зобов’язати ДПІ видати довідку про заробітну плату з урахуванням фактично одержуваної надбавки за вислугу років у розмірі 35 відсотків і матеріальної допомоги та довідку про заробітну плату станом на 1 січня 2006 року. Крім того, ОСОБА_1 просила зобов’язати управління ПФУ здійснити перерахунок пенсії з дати призначення з урахуванням 35 відсотків надбавки за вислугу років та матеріальної допомоги в сумі 4 162 грн 4 коп., а також урахувати при перерахуванні матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Донецький окружний адміністративний суд постановою від 5 вересня 2008 року позовні вимоги задовольнив частково: визнав неправомірною відмову ДПІ у видачі довідки про заробітну плату станом на 1 січня 2006 року, зобов’язав видати таку довідку, у задоволенні інших вимог – відмовив.

При цьому цей суд виходив із того, що управління ПФУ при розрахунку розміру заробітної плати для визначення розміру пенсії обґрунтовано взяло надбавку за вислугу років у розмірі 25 відсотків, оскільки такий відповідав фактичному стажу державної служби ОСОБА_1 на посадах, що дають право на отримання пенсії згідно з Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII “Про державну службу” (далі – Закон № 3723-XII). Крім того, суд визнав обґрунтованим не включення до складу заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, пославшись на те, що така матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії”.

Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 4 листопада 2008 року постанову суду першої інстанції скасував частково, зобов’язав управління ПФУ здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати призначення, виходячи з розрахунку надбавки (винагороди) за вислугу років у розмірі 35 відсотків від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, у решті – залишив без змін.

Вищий адміністративний суд України ухвалами від 7 квітня та 14 липня 2011 року постанову суду апеляційної інстанції залишив без змін.

На обґрунтування свого рішення суд касаційної інстанції послався, зокрема, на те, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні частини другої статті 33 Закону № 3723-XII, а факт утримання з суми такої допомоги збору на обов’язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру його пенсії.

У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС), ОСОБА_1 просить скасувати ухвали Вищого адміністративного суду України від 7 квітня та 14 липня 2011 року та направити справу на новий касаційний розгляд.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 20 жовтня 2011 року допустив справу до провадження Верховного Суду України з підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції статей 33, 37 Закону № 3723-XII.

Заява про перегляд оскаржуваних рішень Вищого адміністративного суду України підлягає задоволенню з огляду на таке.

Вищий адміністративний суд України, допускаючи справу до провадження Верховного Суду України, обґрунтовано виходив із того, що в доданій до заяви позивачки ухвалі цього ж суду від 18 січня 2007 року по-іншому, ніж у справі, що розглядається, застосовано згадувані норми матеріального права, а саме: касаційний суд у подібних правовідносинах дійшов висновку про те, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховується до заробітку для обчислення пенсії державного службовця.

Верховний Суд України, усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права касаційним судом, вважає неправильним висновок цього суду в оскаржуваних ухвалах про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР “Про оплату праці” (далі – Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (далі – Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок касаційного суду про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин – стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788 XII.

Отже, Вищий адміністративний суд України у справі, що розглядається, неправильно застосував норми матеріального права.

У зв’язку з наведеним та відповідно до частини другої статті 243 КАС ухвали Вищого адміністративного суду України від 7 квітня та 14 липня 2011 року підлягають скасуванню, а справа – направленню на новий розгляд до суду касаційної інстанції.


Керуючись статтями 241–243 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України


п о с т а н о в и в:



Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Ухвали Вищого адміністративного суду України від 7 квітня та 14 липня 2011 року скасувати, справу направити на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.



Головуючий

М.Б. Гусак

Судді: М.І. Балюк

В.П. Барбара

І.С. Берднік

С.М. Вус

Л.Ф. Глос

Т.В. Гошовська

Л.І. Григор’єва

М.І. Гриців

В.С. Гуль

В.І. Гуменюк

А.А. Ємець

Т.Є. Жайворонок

В.В. Заголдний

Г.В. Канигіна

М.Р. Кліменко

Є.І. Ковтюк

П.І. Колесник

М.Є. Короткевич

О.А. Коротких

В.І. Косарєв

О.В. Кривенда

В.В. Кривенко

О.Т. Кузьменко

В.Л. Маринченко

В.В. Онопенко

Л.І. Охрімчук

П.В. Панталієнко

М.В. Патрюк

В.Ф. Пивовар

Б.М. Пошва

О.Б. Прокопенко

Я.М. Романюк

Ю.Л. Сенін

А.М. Скотарь

Ю.Г. Тітов

І.Б. Шицький

В.Ф. Школяров

А.Г. Ярема



Схожі:

Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Верховний суд україни постанов а іменем україни iconВерховний суд україни постанов а іменем україни
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у складі
Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©govuadocs.com.ua 2000-2014
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи